Warsztaty twórcze z Łodzią w tle
W dniu 30 października uczniowie klas VII wzięli udział w niecodziennych warsztatach.
W murach naszej szkoły gościł przedstawiciel Fundacji Wespół, który wraz
z nauczycielką plastyki p. Magdaleną Piątek opowiadał o historii i tradycji naszego miasta i zachęcał do aktywności i kreatywności twórczej.
Kilka słów o projekcie.
Fundacja Wespół dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Łodzi organizuje cykl warsztatów adresowanych do uczniów klas V-VIII łódzkich szkół podstawowych pt. „Łódzka kultura wczoraj, dziś i jutro - jak ją poznać, zrozumieć, chronić i tworzyć”.
Cele projektu zakładały:
1. Wspieranie szkół podstawowych w zakresie rozwijania w uczniach kompetencji kluczowej: Świadomość i ekspresja kulturalna oraz kompetencji przyszłości (przekrojowych, uniwersalnych): twórczego myślenia i działania, rozwiązywania złożonych problemów, myślenia krytycznego oraz pracy zespołowej.
2. Zapoznanie uczestników z kulturalnymi i historycznymi dobrami oraz zasobami Łodzi i jej kulturotwórczym potencjałem.
3. Rozwinięcie w uczniach umiejętności praktycznych w zakresie posługiwania się w procesie twórczym różnymi narzędziami oraz materiałami - w tym surowcami recyklingowymi oraz niepotrzebnymi i zniszczonymi książkami w celu ich zachowania lub wykorzystania.
4. Zapoznanie uczestników z różnymi technikami wizualnymi i stworzenie im okazji do tworzenia prac artystycznych stanowiących zbiory i nośniki informacji, noszącymi znamiona dóbr kultury o charakterze użytecznym i edukacyjnym - w tym promującym Łódź oraz jej tożsamość i kulturę. Prace to związane z kulturalną przeszłością, teraźniejszością i przyszłością Łodzi modele, makiety, repliki, rekonstrukcje, plany, mapy, schematy, przekroje - m.in. zebrane w formie kolaży, moodboardów, ilustracji pop-up, książek artystycznych (np. lapbooków, plansz do teatrzyku kamishibai), pudełek opowieści (story boxów) itp.
5. Zaprezentowanie i promowanie wśród uczniów podejmowania form aktywności wolnoczasowej o charakterze rozwijającym i twórczym, w tym działania na rzecz miasta i jego mieszkańców (np. na rzecz udostępniania kultury seniorom) m.in. w formie wolontariatu szkolnego i wolontariatu w kulturze.
Warsztaty były bezpłatne dla całych klas, a dodatkowo każdy uczestnik otrzymał dyplom Miłośnika Kultury Łodzi.
Dwie godziny minęły lotem błyskawicy. Popatrzcie na fotorelację z wydarzenia.
Dziękujemy Pani Magdalenie Piątek za zorganizowanie i współtworzenie tak miłego warsztatu twórczego.