600 lecie Łodzi - Szkoła Podstawowa nr 111 w Łodzi obchodziła jubileusz miasta.
600-lecie Łodzi. Szkoła Podstawowa nr 111 w Łodzi obchodziła jubileusz miasta 16 czerwca 2023,
Dziedziniec Szkoły Podstawowej nr 111 przy ul. Jaracza w Łodzi zamienił się w piątek 16 czerwca w miejski rynek. Stanęły kolorowe, przystrojone stragany, budki, stoiska z pysznościami, a między nimi przechadzali się uczniowie przebrani za dawnych łodzian noszących pumpiaste spodnie, kraciaste koszule i kaszkiet lub długie sukienki, fartuszki i łowickie stroje.
Pyszne ciasta i chleb ze smalcem od rodziców
Tak społeczność szkolna obchodziła 600-lecie Łodzi. A w imprezie wzięło udział około czterystu uczniów, wśród nich kilkunastu z Hiszpanii, którzy przyjechali w ramach programu Erasmus.
- Chcieliśmy uczcić 600-lecie naszego miasta. Wymyśliłam całą tę oprawę - stragany, stoiska, przebrania dla dzieci - mówi Małgorzata Tomaszewska, dyrektor szkoły. - Smakołyki, w tym pyszne ciasta, chleb ze smalcem, miodem, dżemem, żulik zapewnili rodzice, a dekoracje wykonali nauczyciele i uczniowie. Scenografia też nawiązywała do dawnej Łodzi. Na półkach stanęły blaszana balia, wrzeciono, czajniki, bańki na mleko przyniesione przez jedną z nauczycielek, która kolekcjonuje stare naczynia i przedmioty.
Prząśniczka, polonez i "łodzianizmy"
Obchody rozpoczęły się od odśpiewania Prząśniczki, hymnu Łodzi, następnie uczestnicy zatańczyli poloneza. Rozstrzygnięto konkursy fotograficzny i plastyczny, odbyła się także degustacja smakołyków, następnie uczniowie w poszczególnych pracowniach oglądali przygotowane na tę okoliczność albumy - o znanych łodzianach, historii miasta, łódzkiej przyrodzie.
- Przygotowali je oczywiście uczniowie. Napisali też wierszyki, odbył się wzorowany na popularnym teleturnieju telewizyjnym quiz "Milionerzy po łódzku" m.in. o naszych regionalizmach, "łodzianizmach" takich jak migawka czy krańcówka. Nasza impreza ma także walor dydaktyczny, dzieci nie tylko bawią się, śpiewają, tańczą, jedzą smakołyki, ale także się uczą - dodaje Małgorzata Tomaszewska. Furorę robiła fotobudka, w której dziewczynki w wiankach, a chłopcy w kaszkietach robili sobie pamiątkowe zdjęcia. Rozegrano mecze siatkówki i koszykówki.